Przepisy BHP a korzystanie z elektronarzędzi na budowie

lut 21, 2019bhp, Nadzór BHP na budowie

Elektronarzędzia niewątpliwie ułatwiają prace na budowie. Obecnie trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek roboty budowlane wykonywane bez udziału takich sprzętów. Jednakże tak jak elektronarzędzia są pomocne, tak samo zdradliwe. Wystarczy drobny błąd, niewłaściwe zabezpieczenie czy zwykła nieuwaga, a tragedia gotowa. Miejmy zatem na uwadze to, że są to sprzęty obarczone dużym ryzykiem wypadku, dlatego też obowiązkowo należy poznać zasady prawidłowego korzystania z elektronarzędzi i wcielić je w życie.

Elektronarzędzia na budowie – Ochrona to podstawa

Przede wszystkim należy podkreślić, że wszelkie elektronarzędzia wykorzystywane na budowie powinny być wykonane w stopniu ochrony minimum IP44. Zgodność z tą normą jest gwarantem bezpieczeństwa i każda firma budowlana powinna tego przestrzegać.
Następnym ważnym aspektem jest zapewnienie pracownikom, korzystającym z elektronarzędzi odzieży roboczej i ochronnej, dostosowanej do specyfiki wykonywanych zadań. Wśród takich środków ochrony indywidualnej można wymienić: hełm, rękawice, okulary czy fartuch.
Aby wykorzystywać elektronarzędzia zgodnie z ich przeznaczeniem i przede wszystkim chroniąc swoje życie i zdrowie, niezbędne jest poznanie dobrych praktyk. Z zasadami tymi muszą zapoznać się osoby kierujące pracownikami, a następnie wcielić je w życie i przekazać podwładnym. Kompleksowe stosowanie poniższych reguł gwarantuje bezpieczeństwo w pracy:

  • wykorzystywanie na budowie przewodów oponowych typu H07 RN-F lub równoważnych, które są odporne na ścieranie oraz wodę – dotyczy to wszelkich przewodów, które zasilają narzędzia, a także przedłużaczy;
  • pełna i nieuszkodzona izolacja przewodów zasilających (zarówno podstawowa jak i dodatkowa);
  • stosowanie urządzeń różnicoprądowych w obwodach zasilających;
  • zabezpieczenie przed nieupoważnionymi osobami rozdzielnic budowlanych;
  • właściwe rozmieszczenie przewodów elektrycznych (wyeliminowanie ryzyka potknięcia czy zawadzenia) oraz zabezpieczenie przed przesunięciem czy uszkodzeniem mechanicznym przewodów usytuowanych w ciągach komunikacyjnych;
  • zastosowanie szczelnej i nieuszkodzonej obudowy, która blokuje dostęp do przewodów będących pod napięciem.

Zachowania surowo zabronione, podczas korzystania z elektronarzedzi na budowie

Wiedząc jakie praktyki należy stosować, warto też wspomnieć o tym co jest kategorycznie zabronione. Do takich zachowań zaliczamy:

  • używanie uszkodzonych przewodów i zabezpieczanie ich taśmą izolacyjną;
  • korzystanie z wyrwanych bądź uszkodzonych gniazdek;
  • dotykanie instalacji wewnątrz rozdzielnicy.

Oferujemy usługi nadzoru BHP na budowie na terenie Polski, Europy oraz w poniższych miastach

Szkolenia BHP to nasza specjalność, skontaktuj się z nami.